Reklama

Spotkania z Rezą

01.09.2014
Czyta się kilka minut
Czuje się we Francji absolutnie zaszczuta. Unicestwiona. Wyszydzona i zdewaluowana nadzwyczaj podle i umiejętnie.
Próby do spektaklu „Sztuka” Yasminy Rezy w reż. Krystiana Lupy z udziałem Zbigniewa Kosowskiego, Piotra Skiby i Andrzeja Hudziaka Fot. Marek Gardulski
P

Pamiętam tę radość pierwszych prób „Sztuki”, spontaniczne transe wesołości przy kolejnych aktorskich lekturach tekstu.
Wszyscy natychmiast zakochaliśmy się w nieznanej autorce z egzotycznie brzmiącym imieniem i nazwiskiem. Kiedy po kilku dniach takich rauszowych czytań przyniosłem jej zdjęcie (zdobycie tego zdjęcia nie było takie łatwe jak dziś), to zakochanie, szybko przeskakując przez etap zdziwienia: „no niemożliwe, żeby tak wyglądała ta Reza!”, poszybowało jeszcze w jakieś inne rejony...
O „Sztuce” opowiedział mi Andrzej Wajda. Byliśmy wtedy, reżyserzy Teatru Starego, w euforii odradzania naszego twórczego miejsca, czego narzędziem miała być powołana właśnie dyrektor Krystyna Meissner. Ale również niezwykłe doprawdy zacieśnienie relacji reżyserów, jak i intensywność dyskusji o teatrze, o możliwościach zmiany teatralnego życia, zmiany naszych osobistych i wspólnotowych...

18819

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]