Reklama

Cień tamtej wojny

Cień tamtej wojny

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Wychodziłem wraz z rodzicami z płonącej Warszawy. Mojego ojca zamordowano w Mauthausen, jak wielu mężczyzn po Powstaniu Warszawskim. Sam dorastałem w cieniu tamtej wojny, mam zatem prawo powiedzieć, że doceniam to, co uczynił Günter Grass swoją uczciwą twórczością dla denazyfikacji Niemców. Współczesne jednanie się z tym narodem nie byłoby możliwe bez takich ludzi jak Grass, bo i Niemcy bez nich nie byliby dziś takimi, jakimi się stali. Właśnie takich jak on powinno się szanować jako uczciwych Niemców i zdecydowanie oddzielić stosunek do nich od stosunku do zbrodniarzy hitlerowskich. Jeżeli sami tego nie uczynimy, zrobią to za nas inne narody, wystawiając nam cenzurkę zacietrzewionych i wiecznie niezdających sobie sprawy z rzeczywistości. Solidaryzuję się w pełni ze stanowiskiem, że nie ma powodu oskarżać Grassa o jakiekolwiek złe intencje.
P

PAWEŁ HOFFET (Warszawa)

O sprawie Güntera Grassa pisaliśmy w .

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]