Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

10.01.2022
Czyta się kilka minut
4–10 stycznia
B

BOWIE W WARNERZE

Wytwórnia Warner kupiła za ćwierć miliarda dolarów prawa do 26 albumów Davida Bowiego, zyskując kontrolę nad dorobkiem artysty. Jeszcze w trakcie finiszowania umowy ukazał się zestaw albumów Bowiego z lat 1992-2001, wzbogacony niewydaną dotąd płytą „Toy” – od kilku dni dostępną także w serwisach streamingowych.

GAMMARUS STASIUKI

Ma już swoje hasło w Wikipedii. To gatunek skorupiaka występujący m.in. w strumieniach Ukrainy, Rumunii i Beskidu Niskiego. Został opisany pod koniec 2021 r. przez biologów z Uniwersytetu Łódzkiego – Tomasza Mamosa, Michała Grabowskiego i Krzysztofa Jażdżewskiego – wielbicieli książek i publikowanych na naszych łamach felietonów Andrzeja Stasiuka.

GDAŃSK LITERACKI

Rodzinne miasto Güntera Grassa i Pawła Huellego będzie aplikowało do sieci Miast Literatury UNESCO. Starania o tytuł, który w Polsce posiadają już Kraków i Wrocław, zapowiedziano na 2023 rok.

GLOBY ROZDANE

W Los Angeles odbyła się 79. ceremonia wręczenia Złotych Globów. Za najlepsze filmy ostatniego roku uznano „Psie pazury” Jane Campion oraz musical „West Side Story” Stevena Spielberga (na zdjęciu), a za najlepsze seriale – „Sukcesję”, „Hacks” i „Kolej podziemną” na motywach powieści Colsona Whiteheada.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]