Reklama

Ładowanie...

Ciemna strona mocy

13.01.2014
Czyta się kilka minut
Michał Komar: Kochałem ojca i nadal go kocham. Wiem, gdzie popełnił błędy. To są skomplikowane sprawy. Gówniarze nie powinni o tym pisać.
Z cyklu „Bal w Operze” Juliana Tuwima Grafika: Wiesław Rosocha
M

MICHAŁ KOMAR (ur. 1946) jest pisarzem (opublikował m.in. „Piekło Conrada”, „Zmęczenie”, „Prośbę o dobrą śmierć”, „Bestiariusz codzienny”), scenarzystą, krytykiem filmowym, autorem wywiadów rzek, m.in. z Władysławem Bartoszewskim i Krzysztofem Kozłowskim, jest wiceprezezesem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jego ojciec, Wacław Komar, był przedwojennym komunistą, szkolonym w ZSRR, uczestnikiem wojny domowej w Hiszpanii, później walczył w wojsku polskim we Francji i trafił do niemieckiej niewoli. W komunistycznej Polsce był m.in. szefem wywiadu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, aresztowanym w 1952 r. i torturowanym. Zwolniony z więzienia w czasie odwilży, w 1956 r. stanął na czele wojsk wewnętrznych mających ochraniać Warszawę przed spodziewaną interwencją radziecką. Pozbawiony wszelkich stanowisk w 1968 r.

PAWEŁ RESZKA: Miał Pan lepiej w życiu, bo...

17386

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]