Reklama

Jabłka i jabłonie

Jabłka i jabłonie

13.01.2014
Czyta się kilka minut
„Resortowe dzieci” to młot na polskie czarownice XXI w. Znanych dziennikarzy liberalnych i lewicowych. Zadanie: zdemaskować i spalić publicznie. Stylistyka: marzec 1968 r.
Z cyklu „Bal w Operze” Juliana Tuwima Grafika: Wiesław Rosocha
Z

Zacznę od anegdoty. W 1992 r. składałem podanie o zatrudnienie w charakterze asystenta na Uniwersytecie Warszawskim. Musiałem wypełnić stosowną ankietę personalną, w której widniała rubryka: „Pochodzenie społeczne”. Minęły ponad dwa lata, odkąd zaczęła się Wielka Zmiana, dlatego biurokracja akademicka nie zdążyła jeszcze wymienić starych druków na nowe. Podszept młodzieńczej przekory i opozycyjnego ducha podpowiedział i wpisałem słowo „słuszne”.
Nie przypuszczałem, że podanie będzie czytał prorektor. Podniosło się larum, że kpię sobie z urzędowych procedur, a nawet z Jego Magnificencji. Po wstawiennictwie promotora odpuszczono mi winę, zdając sobie najwyraźniej sprawę, że głupota jest stopniowalna. Mój wpis był sztubacki, ale obrona sensowności pytania o pochodzenie społeczne byłaby już groźna.
DORZYNANIE OBSZARNIKÓW
Prawicowe media piszą o książce...

18003

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]