Reklama

Ładowanie...

Historia, czyli rzeczywistość

20.10.2009
Czyta się kilka minut
Karol Modzelewski: Człowiek widzi, że wpłynął na bieg dziejów, tylko nie tak, jak chciał. Przekonanie, że uda mu się zapanować nad tym, co uruchomił, okazuje się złudzeniem, by nie powiedzieć - pokusą diabelską. Z drugiej strony: wyobraźmy sobie historię bez wariatów wierzących w utopię zmiany świata na lepsze. Rozmawiała Anna Mateja
Karol Modzelewski, grudzień 2016 r. / FOT. GRAŻYNA MAKARA
Karol Modzelewski, grudzień 2016 r. / FOT. GRAŻYNA MAKARA
A

Anna Mateja: Jaki sens ma uprawianie historii? Paweł Jasienica w "Twórczości" z czerwca 1958 r. deklarował: "Nie wyobrażam sobie większego nieszczęścia dla kultury niż zaniechanie sporów na temat dziejów narodu. Bo taka święta zgoda dowodziłaby niezbicie, że własna przeszłość przestała nas obchodzić". Ale gdy popatrzeć na te nasze swary, okładanie się teczkami, na te trumny, co wydają się nami rządzić...

Karol Modzelewski: Na to szkoda czasu. Spory dotyczące historii najnowszej są sporami o sposób jej polityczno-propagandowej instrumentalizacji.

To nie jest spór o historię?

Nie, to jest spór o propagandę. Ale również poważne rozumienie historii jest w każdym pokoleniu przedmiotem sporów, ponieważ w badaniu przeszłości, tak samo jak w badaniu współczesności, ważna jest interpretacja. W grę wchodzą przecież wartości, bez których...

30542

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]