Reklama

W tym kraju

W tym kraju

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Ile postaci przybiera Polska? Jak one wyglądają albo mogą wyglądać? Co sprawia, że jedne uznajemy za ojczyznę, a inne łatwo, ba, nawet pośpiesznie porzucamy, chcąc o nich zapomnieć jak najszybciej?.
Katarzyna Józefowicz, "Miasta", 1989-92 r.
N

Na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej pytaniem jest już sam tytuł - "W Polsce, czyli gdzie?" - nawiązujący do wyrażenia Alfreda Jarry'ego, który w "Królu Ubu" napisał: "W Polsce, czyli nigdzie". Jedną z możliwych odpowiedzi zaproponowała kuratorka Bożena Czubak.

Częstochowa i Licheń

Na samym początku pojawiają się dzieła ważne w historii sztuki polskiej: "Błędne koło" (1895-7) Jacka Malczewskiego, "Autobus" (1961) Bronisława Wojciecha Linkego, zapis "Wielopola, Wielopola" (1980) Tadeusza Kantora czy "Tango" (1980) Zbigniewa Rybczyńskiego. Wybór ten wskazuje, że w założeniu miała to być wystawa o zasadniczym znaczeniu dla namysłu nad dziejami naszej sztuki i narodu. Czy się udało? Jak i sama wystawa, odpowiedź nie będzie jednoznaczna.

Tytuł sugeruje także inne pytanie: gdzie jest Polska? Czy ukryła się w...

8889

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]