Reklama

W tym kraju

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Ile postaci przybiera Polska? Jak one wyglądają albo mogą wyglądać? Co sprawia, że jedne uznajemy za ojczyznę, a inne łatwo, ba, nawet pośpiesznie porzucamy, chcąc o nich zapomnieć jak najszybciej?.
Katarzyna Józefowicz, "Miasta", 1989-92 r.
N

Na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej pytaniem jest już sam tytuł - "W Polsce, czyli gdzie?" - nawiązujący do wyrażenia Alfreda Jarry'ego, który w "Królu Ubu" napisał: "W Polsce, czyli nigdzie". Jedną z możliwych odpowiedzi zaproponowała kuratorka Bożena Czubak.

Częstochowa i Licheń

Na samym początku pojawiają się dzieła ważne w historii sztuki polskiej: "Błędne koło" (1895-7) Jacka Malczewskiego, "Autobus" (1961) Bronisława Wojciecha Linkego, zapis "Wielopola, Wielopola" (1980) Tadeusza Kantora czy "Tango" (1980) Zbigniewa Rybczyńskiego. Wybór ten wskazuje, że w założeniu miała to być wystawa o zasadniczym znaczeniu dla namysłu nad dziejami naszej sztuki i narodu. Czy się udało? Jak i sama wystawa, odpowiedź nie będzie jednoznaczna.

Tytuł sugeruje także inne pytanie: gdzie jest Polska? Czy ukryła się w...

8889

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]