Reklama

Asocjacje

Asocjacje

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Świąteczne śniadanie to zawsze znakomity pomysł. Zwłaszcza jeśli uczestniczą w nim prawdziwi mistrzowie. W Arsenale zawisły prace pięciu wybitnych polskich malarzy, którzy od 20 lat kształtują charakter Galerii Zderzak. Kilka obrazów stało się inspiracją dla artyzmu innego rodzaju: sztuki kulinarnej.
N

Na wernisażu wystawy “Śniadanie mistrzów" stoły uginały się od potraw, które kolorem i formą nawiązywały do dzieł malarzy materii, Stefana Gierowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Zbigniewa Makowskiego i Andrzeja Wróblewskiego. Gdy mięsa, owoce i warzywa znikły już z sal muzealnych, pozostała ich miąższność i witalność.

Rocznicowa prezentacja kolekcji Galerii “Zderzak" zachwycała właśnie witalnością. Sztuka i natura znalazły się blisko siebie, a pomysł wernisażu okazał się zabawną i mądrą metaforą. Tym wyraźniejszą, że dopełnieniem jubileuszu była prezentacja tajemniczych przedmiotów z szuflad: szklanych oczu, sznurków, pieczątek - intymnego pamiętnika galerii.

“Śniadanie mistrzów" mimo zamknięcia w ceglanych murach szesnastowiecznego Arsenału tak naprawdę odbywało się w plenerze. Wrażenie to potęgowało się wraz z każdym kolejnym obrazem....

4819

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]