Reklama

Ładowanie...

Podziemie na strychu

11.01.2016
Czyta się kilka minut
Jedno z najważniejszych miejsc na artystycznej mapie Polski świętuje swoje trzydziestolecie.
Marta Tarabuła w Zderzaku, w tle „Głowa modelki II” Andrzeja Wróblewskiego, styczeń 2016 r. Fot. Kamila Zarembska
D

Do galerii na trzecim piętrze kamienicy przy Floriańskiej wchodzi się po skrzypiących drewnianych schodach. Jedząc krówki pod okiem gotyckich Madonn, Marta Tarabuła wyjaśnia: – Jestem wychowanką krakowskich piwnic: Krzysztoforów, Pod Baranami. W ramach buntu postanowiłam znaleźć się wyżej.
Młodzi dzicy
Impulsem do powstania Zderzaka stały się dzieła pokazane na ekspozycji „Przeciw złu, przeciw przemocy” w kościele w Mistrzejowicach. Był ciemny i ponury rok 1984, niewiele czasu minęło od zabójstwa księdza Popiełuszki; zorganizowana pod patronatem Kościoła wystawa artystów związanych z opozycją była głosem protestu. Wyróżniały się na niej całkowicie odmienne od zachowawczego stylu preferowanego w Krakowie obrazy „Wściekły czerwony pies pilnuje” i „Modlitwa niemieckiego księdza, czyli próba ołówka”, podpisane: Modzelewski/Sobczyk. Marta Tarabuła, wówczas...

9711

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]