Reklama

Podziemie na strychu

Podziemie na strychu

11.01.2016
Czyta się kilka minut
Jedno z najważniejszych miejsc na artystycznej mapie Polski świętuje swoje trzydziestolecie.
Marta Tarabuła w Zderzaku, w tle „Głowa modelki II” Andrzeja Wróblewskiego, styczeń 2016 r. Fot. Kamila Zarembska
D

Do galerii na trzecim piętrze kamienicy przy Floriańskiej wchodzi się po skrzypiących drewnianych schodach. Jedząc krówki pod okiem gotyckich Madonn, Marta Tarabuła wyjaśnia: – Jestem wychowanką krakowskich piwnic: Krzysztoforów, Pod Baranami. W ramach buntu postanowiłam znaleźć się wyżej.
Młodzi dzicy
Impulsem do powstania Zderzaka stały się dzieła pokazane na ekspozycji „Przeciw złu, przeciw przemocy” w kościele w Mistrzejowicach. Był ciemny i ponury rok 1984, niewiele czasu minęło od zabójstwa księdza Popiełuszki; zorganizowana pod patronatem Kościoła wystawa artystów związanych z opozycją była głosem protestu. Wyróżniały się na niej całkowicie odmienne od zachowawczego stylu preferowanego w Krakowie obrazy „Wściekły czerwony pies pilnuje” i „Modlitwa niemieckiego księdza, czyli próba ołówka”, podpisane: Modzelewski/Sobczyk. Marta Tarabuła, wówczas...

9711

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]