Reklama

Za kulisami Jałty

Za kulisami Jałty

01.02.2015
Czyta się kilka minut
W tej smutnej historii ideały zmieszają się z nieporadnością i cynizmem. 70 lat temu Churchill i Roosevelt spotkali się ze Stalinem w Jałcie, by decydować o losie Europy.
Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin na konferencji jałtańskiej, luty 1945 r. Fot. Franklin D. Roosevelt Presidential Library
N

Nieczęsto w historii zdarza się, by ceną za błędy przywódców politycznych stał się dramat tak wielu narodów, trwający przez prawie pół wieku. Od 4 do 11 lutego 1945 r. na Krymie w okolicy Jałty odbyła się konferencja tzw. Wielkiej Trójki: prezydenta USA Franklina D. Roosevelta, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i szefa państwa sowieckiego Józefa Stalina (na użytek konferencji występującego jako premier).
Zbliżał się upadek III Rzeszy i koniec II wojny światowej w Europie. Spotkanie miało być demonstracją siły sojuszników i przygotowaniem do czasu pokoju. W powszechnym odczuciu miała to być również narada na temat przyszłości Niemiec po zwycięstwie nad Hitlerem. Zanim się rozpoczęła, konferencja została zaprojektowana jako „wielki historyczny sukces”. Tak miała przejść do podręczników.
Stalin woli czekać
Józef Stalin przez dłuższy czas...

17389

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]