Reklama

Wojna, której nie było

Wojna, której nie było

23.09.2008
Czyta się kilka minut
Bohaterska obrona Czechosłowacji, sojusz Polski z III Rzeszą i udział Polaków w ataku na ZSRR... Czy tak potoczyłaby się historia, gdyby jesienią 1938 r. Czesi i Słowacy odrzucili "monachijski dyktat" i podjęli walkę? Przedstawiamy hipotetyczny przebieg II wojny światowej.
Kawaleria czechosłowacka podczas przeglądu, lata 30. /fot. archiwum Piotra M. Majewskiego
O

O świcie 1 października 1938 r. niebo nad Pilznem przeszył ryk bombowców nurkujących, mieszający się z hukiem eksplozji, wyciem syren i terkotem karabinów obrony przeciwlotniczej.

Choć czechosłowaccy sztabowcy przewidywali, że Niemcy uderzą bez wypowiedzenia wojny, dla zwykłych ludzi nalot był szokiem. W ogniu stanęły nie tylko ogromne zakłady Škody, stacje kolejowe i koszary, ale również budynki mieszkalne i szpitale. Pod gruzami zginęło 2 tys. osób. Wkrótce nad zasnutym dymem miastem pojawiły się kolejne eskadry Luftwaffe, kierujące się na wschód, ku środkowym Czechom. Bomby spaść miały na mosty na Łabie i Wełtawie, Pragę i wiele innych miast, które dopiero budziły się ze snu.

Czechosłowacka obrona przeciwlotnicza była rozpaczliwie słaba. Czechosłowaccy piloci myśliwscy mieli zapisać w tej wojnie piękną kartę, ale przewaga technologiczna i ...

14653

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]