Reklama

Ładowanie...

Chrystologia embrionalna

25.03.2008
Czyta się kilka minut
Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. Łk 1, 35
Z

Zapowiedź niepojętych wydarzeń nie stała się mniej tajemnicza przez to, że anioł położył nacisk na udział Ducha Świętego. Cóż mógł w tamtej epoce wiedzieć o Duchu Świętym przeciętny Izraelita mieszkający na prowincji dalekiej od ważnych teologicznych dysput? Najwyżej mógł intuicyjnie odczuwać, że zostaje włączony w zagadkową rzeczywistość wielkich Bożych działań.

W rozmowie Maryi z aniołem nie pada jeszcze imię Jezusa. Pojawia się natomiast określenie "Święte". Nowa rzeczywistość włączona w wielkie Boże plany jest rzeczywistością świętą. Dziś moglibyśmy powiedzieć, że stanowi ją Chrystus w postaci embrionalnej. Przez najbliższy okres Jego zarodek będzie wzrastał zgodnie z prawami biologii, znacząc nową epokę w historii świata. Milczeć będą jeszcze na ten temat mieszkańcy Nazaretu. Jako przełamanie milczenia pojawią się dopiero pełne stresów wątpliwości...

1816

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]