Reklama

Ładowanie...

Cena władzy

01.12.2009
Czyta się kilka minut
Donald Tusk mówi o potrzebie większych uprawnień dla rządu. Jak jednak zamierza przygotować społeczeństwo do bolesnej operacji zabierania mu przywilejów?
P

Pewien mężczyzna poprosił Wilhelma Roentgena, by ten w liście przesłał mu nieco promieni. Słynny fizyk odpisał, że ubolewa, ale niestety nie ma ich teraz na składzie. Równocześnie zauważył, że łatwiej byłoby, gdyby mężczyzna przysłał mu swoją klatkę piersiową.

Podobnie - łatwiej jest reformować kraj, gdy kryzys światowy zdusił gospodarkę, a wybory prezydenckie już za pasem. Ale wzywanie do reform nie jest wcale prośbą o listowne przysłanie promieni Roentgena. Choć czasem to tak w Polsce wygląda.

Pewnie dlatego, że wraz z sukcesem utrwalenia demokracji skarlały polityczne ambicje, by z rozmachem na miarę wyzwań XXI wieku przemodelować państwo. Uśpieni dobrobytem, o jakim trudno byłoby marzyć jeszcze dwie dekady temu, zgadzamy się, by wiele sfer życia w Polsce nadal było źle zorganizowanych. Choć mamy pretensje o niskie emerytury, renty,...

9839

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]