Reklama

Był prawdą

Był prawdą

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Spośród wszystkich ksiąg Tanach – Hebrajskiej Biblii – tylko opowieść o Hiobie jest przez rabinicznych mędrców traktowana jako fikcja.
S

Sam początek Księgi każe nam sądzić, że to opowieść wyjęta z bajki: gdzieś tam, w krainie Uz, mieszkał mąż o imieniu Hiob. Nie wiemy, gdzie jest ta kraina. Nikt nie wskaże domostwa Hioba. Nie pozostał ślad po budowli, w której ucztowały jego dzieci, a która zawaliła się od uderzenia wiatrów. Nie wiemy i wręcz nie jesteśmy pewni, czy ta Księga w ogóle powinna wejść do kanonu. W Talmudzie czytamy, że rabi Halafta poszedł do rabina Gamliela i zobaczył, że ten czyta zwój Hioba. Rzekł: Przypominam sobie twojego dziadka Gamliela Starszego, który siedział na schodach wiodących na Wzgórze Świątynne. Dano mu zwój Hioba, a on pouczył swoich synów: schowajcie go w skrytce pod kamieniami. Mimo to Księga została włączona do kanonu. Co więcej: Hiob jako jeden z czterech biblijnych bohaterów został nazwany człowiekiem bojącym się Boga i nosił piękne imię sługi Pańskiego.
Nie wiemy, kiedy...

4599

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]