Reklama

Brandt w Warszawie

Brandt w Warszawie

07.12.2010
Czyta się kilka minut
Był to gest pokory. Już współcześni ocenili go jako prośbę o przebaczenie. Było to też jedno z wydarzeń, które kładły podwaliny pod nowe relacje niemiecko-polskie.
W

W świecie zaś przyczyniło się do rehabilitacji Niemiec po II wojnie światowej i Holokauście. A było wiarygodne również dlatego, gdyż jego głównym aktorem był Niemiec, kiedyś przeciwnik reżimu Hitlera. Mowa o Willym Brandcie, kanclerzu Niemiec Zachodnich, który będąc w Warszawie przy okazji podpisywania traktatu o uznaniu granicy na Odrze przez RFN, 7 grudnia 1970 r. stanął przed Pomnikiem Bohaterów Getta - i ukląkł, bez słów.

Gest Brandta otwierał symbolicznie drogę dla nowej niemieckiej polityki wschodniej (Brandt otrzymał za to Pokojowego Nobla). Ale w RFN jego warszawski gest wywołał gwałtowny spór. Większość obywateli RFN nie akceptowała wówczas tego, co Brandt uczynił: 48 proc. twierdziło, że to przesada; Brandta popierało tylko 41 proc. Dziś istotne wydają się dwa kryteria: ówczesny odbiór gestu Brandta i jego skutek widziany z obecnej perspektywy. Na...

2163

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]