Reklama

Ładowanie...

Boski antyklerykalizm

15.08.2022
Czyta się kilka minut
Tam, gdzie świeccy biorą odpowiedzialność za wspólnotę, Kościół staje się miejscem, w którym doświadczyć można zdrowych, wspierających relacji i rozwijać otrzymane od Boga talenty.
Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Bojanowie. 3 lipca 2021 r. PIOTR DZIURMAN / REPORTER
C

Czterystu jeden w 2013 roku. dwustu siedemnastu w roku 2022. Tylu diakonów diecezjalnych zostało wyświęconych w Polsce na księży (czyli, mówiąc językiem ściśle teologicznym, na prezbiterów). Spadek w ciągu dekady niemal dwukrotny. Proporcje wśród zakonników są podobne. A spadek liczby nowo wyświęcanych księży będzie przyspieszać. Tegoroczni neoprezbiterzy zgłosili się do seminarium sześć lat temu. Od tego czasu kandydatów nadal ubywa. W tym roku nikt nie zgłosił się do seminarium w Bydgoszczy. I już się nie zgłosi, gdyż nowy biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk postanowił seminarium zamknąć, a wszystkich kleryków (sześciu) wysłać do Poznania. Analogiczne decyzje podjęli biskupi świdnicki i legnicki, kierując kleryków do Wrocławia.

Biskup opolski Andrzej Czaja ogłosił, że z powodu braku księży jest zmuszony połączyć sześć samodzielnych dotąd parafii z parafiami sąsiednimi....

14088

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]