Reklama

Szukając wspólnoty

18.07.2022
Czyta się kilka minut
Katolicy w wielu krajach świata proponują daleko idące zmiany w doktrynie i praktyce kościelnej. Czy w Polsce pozostaniemy na peryferiach tej dyskusji?
Mieszkańcy Warszawy oglądają transmisję mszy z okazji zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy, 6 sierpnia 2020 r. ADAM CHEŁSTOWSKI / FORUM
P

Polskie syntezy synodalne zawierają krytyczną diagnozę stanu Kościoła pod względem „podążania razem w wierze”, tj. stanu wspólnoty, wewnętrznych relacji, możliwości współodpowiedzialności świeckich. Jednocześnie widać w nich dużą ostrożność w proponowaniu strukturalnych zmian, które mogłyby pomóc rozwiązać zidentyfikowane problemy.

Jak zauważył Tomasz Terlikowski w tekście „Zbiorczy akt oskarżenia”, brak takich zmian może być poważną przeszkodą w przezwyciężeniu dostrzeżonych negatywnych zjawisk. Jedną z przyczyn ujawniającej się ostrożności polskich uczestników konsultacji synodalnych może być obawa przed niemiecką Drogą Synodalną, która z powodu swych postulatów zmian w doktrynie i praktyce Kościoła przedstawiana jest u nas – niemal jak...

9825

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]