Reklama

Bomba na wyspie

Bomba na wyspie

02.05.2011
Czyta się kilka minut
W potoku informacji o wojnie w Libii umyka nam konflikt o skutkach poważniejszych niż starcie z Kaddafim. To Bahrajn: chaos w tym kraju może tak wywindować cenę ropy, że doprowadzi to do kolejnego globalnego kryzysu. Dlatego świat odwraca głowę, gdy król Bahrajnu krwawo tłumi protesty.
W

Walki w Libii, mimo znaczących złóż ropy na terenie tego kraju, są w istocie wojną peryferyjną. Europa długo obywała się bez libijskiej nafty i da sobie bez niej radę w przyszłości; również Amerykanie nie mają tu strategicznych interesów. Już dużo bardziej niebezpieczne jest to, co dzieje się w ogarniętej chaosem i krwawymi demonstracjami, wielowyznaniowej Syrii - od zawsze oddziałującej na sąsiedni, niespokojny Liban.

Ale jeszcze groźniejsze mogą okazać się wydarzenia na niewielkim archipelagu w Zatoce Perskiej, u wybrzeży Arabii Saudyjskiej. To tutaj, w Bahrajnie, tli się dziś lont konfliktu o trudnych do wyobrażenia konsekwencjach - z USA, Arabią Saudyjską i Iranem w rolach głównych.

Przez pobliską Cieśninę Ormuz płynie niemal połowa wszystkich morskich transportów ropy. Realne zagrożenie starciem w tym miejscu może wywindować ceny ropy do...

9367

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]