Reklama

Jesień patriarchów

Jesień patriarchów

w cyklu Strona Świata
20.11.2020
Czyta się kilka minut
Odchodzą polityczni weterani z Półwyspu Arabskiego. Jako pierwszy, na początku roku umarł Kabus, sędziwy sułtan Omanu. Jesienią odszedł starszy od niego o ponad 10 lat emir Kuwejtu, szejk Sabah al-Ahmad al-Sabah. Przed tygodniem pochowany został 84-letni książę Chalifa, premier Bahrajnu.
Szejk Chalifa (z prawej) z królem Arabii Saudyjskiej Salmanem ibn Abdelazizem, grudzień 2018 r. / Fot. AFP / EAST NEWS
D

Dwaj ostatni umarli w klinice Mayo, w amerykańskiej Minnesocie, gdzie nadwątlone wiekiem zdrowie leczą arabscy władcy, sprzymierzeńcy i klienci Ameryki. We wrześniu, gdy do kliniki przyjęto szejka Chalifę, w szpitalu tym przebywał już od lipca emir Kuwejtu (a latem trafił tu także 84-letni król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abdelaziz, ale wydobrzał i wrócił na tron). 

O ile Oman pod rządami Kabusa starał się prowadzić politykę unikania konfrontacji i sojuszów, które by go na nie narażały, Bahrajn i Kuwejt od lat należą do najwierniejszych i najpewniejszych sojuszników Waszyngtonu w świecie arabskim. W obu krajach znajdują się ważne amerykańskie bazy wojenne na Bliskim Wschodzie (w Bahrajnie stacjonuje amerykańska Piąta Flota), które posłużyły Amerykanom we wszystkich zbrojnych operacjach w tym regionie świata, a także do inwazji na Afganistan.

Król królów...

9780

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]