Reklama

Biskupi niesłusznie bagatelizują epidemię

Biskupi niesłusznie bagatelizują epidemię

15.06.2020
Czyta się kilka minut
Do normalności jeszcze daleko, mimo pozorów wywołanych odmrażaniem gospodarki.
BEATA ZAWRZEL / REPORTER
T

Trzeba się raczej szykować na drugą falę infekcji. Najbardziej zagrożeni są starsi i przewlekle chorzy, dla których zapalenie płuc wywoływane przez SARS-CoV-2 może być śmiertelne. Według ekspertów ogniskami infekcji będą przede wszystkim galerie handlowe, domy weselne, stadiony i kościoły – czyli miejsca, gdzie tworzą się skupiska.

Tymczasem na mszach wierni na ogół tłoczą się w kościele. Wyróżniają się proboszczowie, którzy zapewnili nagłośnienie na zewnątrz i wychodzą tam z komunią. Część biskupów pozwoliła na organizowanie procesji Bożego Ciała tylko dookoła świątyni. W diecezjach krakowskiej, opolskiej czy białostockiej przeszły one jednak ulicami miast. Abp Marek Jędraszewski (na zdjęciu) zachęcał do „licznego udziału”. Abp Stanisław Gądecki powiedział natomiast: „Boimy się witać uściskiem ręki, lękamy się bliskości w kolejce, stresujemy się spotykając kaszlącą osobę. Dziadkowie boją się wnuków, wnuki dziadków. Potrzeba czasu, aby odbudować (...) życie społeczne, w tym pełne praktykowanie wiary”.

Tak, w środku pandemii wszystkie te aktywności grożą transmisją wirusa. Memento dla Kościoła powinny stanowić wydarzenia z Tuchowa, gdzie podczas święceń w klasztorze redemptorystów doszło do rozniesienia infekcji. Jeśli – jak zapewniają zakonnicy – przestrzegano restrykcji sanitarnych, to tym gorzej: świadczy to o zagrożeniu, jakie stanowi nawet jedna chora osoba.

Już mnożą się apele lokalnych sanepidów, by zgłosili się uczestnicy danej mszy w celu objęcia nadzorem epidemiologicznym. Bo do kościoła przyszedł ktoś zakażony. ©℗

Więcej w dziale Kraj.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

przynajmniej w kościołach. Takie wrażenie można przynajmniej odnieść z wizyt w podkrakowskich parafiach. Ludzie uczestniczą we mszy w maseczkach (nie wszyscy), ale nie pilnują już wzajemnej odległości. Do komunii idą wszyscy w gromadzie, klękają tyralierą przed ołtarzem ramię w ramię, ściągają maseczki i wyciągają języki po komunię podawaną z ust do ust. Po co te maseczki? Pro forma, aby się nikt nie czepiał. Wirusa w kościołach nie ma. Widział go ktoś na własne oczy?

Wczoraj w kościele w Białymstoku odmówiono mi komunii na rękę. Jako, że byłem ostatni, bo jak wspomniano ludzi tłoczą się przed ołtarzem i chciałem tego uniknąć ksiądz z uśmiechem stwierdził, że on na rękę nie daje i skierował do proboszcza, ktory stał obok. Proboszcz owszem okazał się w łaskawy, lecz po chwili zastanowienia. 20 minut wcześniej w kazaniu był wielki żal na brak zrozumienia księży i postępujący hejt. Do tego kościoła chodzi moja 92 letnia babcia. Ech...
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]