Reklama

Bieda: przywilej kobiet

Bieda: przywilej kobiet

14.08.2017
Czyta się kilka minut
N

Niższy wiek emerytalny ze względu na wyjątkową rolę kobiet dla funkcjonowania społeczeństwa (…) jest ich przywilejem, a nie dyskryminacją” – oświadczył szef Solidarności Piotr Duda, a wicepremier Mateusz Morawiecki nazwał nawet nowy próg emerytalny „nagrodą” dla kobiet.

Odnieśli się do zastrzeżeń Komisji Europejskiej do ustawy o sądach powszechnych, w której zapisano zróżnicowany wiek emerytalny sędziów, ale też do wprowadzonego w 2016 r. obniżenia tego wieku w ogóle (dla mężczyzn do 65. roku życia, dla kobiet – do 60.) – wedle urzędników Komisji dyskryminującego. W odpowiedzi usłyszeliśmy głównie jeden dodatkowy argument: że nowy próg to możliwość zawodowego spoczynku, a nie jego nakaz.

Ale z tym argumentem jest kłopot: nie wiemy, czy rynek pracy za lat 10, 20 nie będzie wypychał kobiet 60 plus z zawodowego obiegu. Nie wiemy też, jak wiele z nich uzna wyznaczoną przez państwo cezurę za wiążącą, mając do tego państwa – słuszne czy nie – pretensje, że świadczenie jest głodowe. Że takie w wielu przypadkach będzie, wiemy już dziś. Kobiety zarabiają mniej, płacą więc też statystycznie niższe składki i będą miały krótszy okres składkowy. Poza tym żyją dłużej, a wysokość emerytury jest ustalana również wedle tego kryterium.

Przywilej, którego rządzący politycy bronią dziś przed KE, okaże się dla polskich kobiet przywilejem biedy.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]