Reklama

Bezpłodne przepędzanie czasu

Bezpłodne przepędzanie czasu

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Pamflecik Anny Nasiłowskiej na polską literaturę pełen jest uzasadnionej goryczy, spod której nieustannie przeziera tęsknota do lepszych czasów.
-

---ramka 388393|prawo|1---Dawniej, proszę państwa, dawniej to dopiero było wspaniale. Literatura była zajmującą “rozmową o świecie", która miała “zarazem znaczenie artystyczne", prasa literacka kwitła, powstawały seryjnie “utwory dojrzałe artystycznie i jednocześnie żarliwie zaangażowane politycznie". Dawniej byli prawdziwi pisarze, dzisiaj jest tylko biedna Olga Tokarczuk, ciekawa autorka o topornym stylu. Dawniej była “całkiem poważna literatura", dzisiaj towarzyszy nam już tylko literaturka. Po raz kolejny wpadamy w otchłań mitu soplicowskiego.

Głos Nasiłowskiej podsumowuje niejako toczoną ostatnio w polskiej prasie rozmowę na temat kondycji i przyszłości polskiej prozy (nie wiem dlaczego uznano, że stan poezji jest dla wszystkich bardzo zadowalający). Rozmowę tę, do udziału w której zaproszono znanych reporterów z literackiego frontu, sprowokowała Pora...

16187

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]