Reklama

Poryw ducha

Poryw ducha

09.11.2010
Czyta się kilka minut
Gdy 180 lat temu wybuchło powstanie listopadowe, Ameryka poparła je z całego serca. Na pomoc Polakom szykowała pieniądze i ochotników. Wśród nich zgłosił się niejaki Edgar Allan Poe.
Edgar Allan Poe / fot. Corbis
N

Nie mając już niczego, co wiązałoby mnie z rodzinnym krajem, pozbawiony perspektyw i przyjaciół, chciałbym przy pierwszej nadarzającej się okazji udać się do Paryża, aby przy wsparciu markiza La Fayette’a dostać się - o ile to możliwe - do polskiej armii". Tak w marcu 1831 r. pisał 22-letni kadet Edgar Allan Poe do pułkownika Sylvaniusa Thayera, swego zwierzchnika w akademii w West Point. Czy późniejszy legendarny pisarz faktycznie chciał walczyć w powstaniu listopadowym? Co nim powodowało?

Zdolny kadet, wielki hulaka

Poe żył w tych samych latach co Juliusz Słowacki: 1809-1849. Rodziców (oboje byli aktorami) praktycznie nie pamiętał, bo stracił ich wcześnie: ojciec odszedł i wkrótce zmarł z niejasnych przyczyn; prawdopodobnie w tym samym 1811 r. matkę zabiła gruźlica. Edgar znalazł rodzinę zastępczą w bogatym domu...

9498

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]