Reklama

Bechukotaj

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Księga Kapłańska 25, 1 - 27, 34
B

Bóg, jak czytamy w ostatnich rozdziałach Księgi Kapłańskiej, napomina swój lud. Wzywa, by przestrzegać praw, oraz ostrzega przed znieprawieniem i odstępstwem. Lista nagród oczekujących Żydów jest imponująca, ale doprawdy przerażający jest spis kar, jakie na nich spadną. Pan zapowiada: jeśli nie wypełnią przykazań, nawiedzi ich trwogą, gorączką, głodem, wrogami, dzikimi zwierzętami, kanibalizmem, zniszczeniem domostw, rozproszeniem.

Pan spełnia swoje groźby. Jak pisał wielki komentator Tory Nachmanides z Barcelony: "Wiemy wszyscy, że wszystkie te przekleństwa odnoszą się do zniszczenia Pierwszej Świątyni". Powoływał się na Talmud, gdzie jest napisane: ci, którzy służyli Świątyni, byli nieuważni w lekturze Tory, kochali pieniądze, nienawidzili sąsiadów, zabijali, uprawiali seks bez ograniczeń. Robili to, co chcieli "przeciw Bogu". Talmud dodaje jeszcze: "...

4778

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]