Reklama

Bechukotaj

Bechukotaj

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Księga Kapłańska 25, 1 - 27, 34
B

Bóg, jak czytamy w ostatnich rozdziałach Księgi Kapłańskiej, napomina swój lud. Wzywa, by przestrzegać praw, oraz ostrzega przed znieprawieniem i odstępstwem. Lista nagród oczekujących Żydów jest imponująca, ale doprawdy przerażający jest spis kar, jakie na nich spadną. Pan zapowiada: jeśli nie wypełnią przykazań, nawiedzi ich trwogą, gorączką, głodem, wrogami, dzikimi zwierzętami, kanibalizmem, zniszczeniem domostw, rozproszeniem.

Pan spełnia swoje groźby. Jak pisał wielki komentator Tory Nachmanides z Barcelony: "Wiemy wszyscy, że wszystkie te przekleństwa odnoszą się do zniszczenia Pierwszej Świątyni". Powoływał się na Talmud, gdzie jest napisane: ci, którzy służyli Świątyni, byli nieuważni w lekturze Tory, kochali pieniądze, nienawidzili sąsiadów, zabijali, uprawiali seks bez ograniczeń. Robili to, co chcieli "przeciw Bogu". Talmud dodaje jeszcze: "...

4778

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]