Barykada z Warzyw

Wegan jest coraz więcej. Uważają, że ich dieta może uczynić świat lepszym miejscem do życia. Dla zwierząt i dla ludzi.

Reklama

Barykada z Warzyw

Barykada z Warzyw

20.08.2018
Czyta się kilka minut
Wegan jest coraz więcej. Uważają, że ich dieta może uczynić świat lepszym miejscem do życia. Dla zwierząt i dla ludzi.
PHOTOGRAPHEE.EU / ADOBE STOCK
N

Na początku sierpnia sieć IKEA wprowadziła do oferty swojego bistro wegańskiego hot doga. Kosztuje tyle samo, co mięsny (2 zł), ale jest przygotowywany m.in. z soczewicy i jarmużu oraz podawany z czerwoną kapustą i prażoną cebulką. Podobno niezły, jak donoszą smakosze roślinnych potraw. A tych jest coraz więcej.

Według firmy analitycznej Mintel weganie i wegetarianie to około 7 proc. polskiego społeczeństwa. Największy odsetek, 10 proc., występuje w grupie wiekowej 16–34 lata. Popularność diety roślinnej rośnie na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych liczba osób deklarujących weganizm powiększyła się w ciągu ostatnich trzech lat sześciokrotnie, w Wielkiej Brytanii – ponad trzykrotnie w ciągu dekady. W większych miastach coraz więcej jest przyzwoitych restauracji i barów wegańskich. Najlepiej te trendy widać w dyskontach spożywczych, w których daje się z łatwością kupić...

16395

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

moja rodzinka własnie skończyła obiad składający się z ziemniaczka, ogórka kiszonego oraz kotleta z cukinii, płatków owsianych, kaszy jaglanej...pycha :)

„Weganizm sytuuje się blisko innych ruchów społecznych, które za cel stawiają sobie uczynienie świata lepszym.” Czy aby na pewno? Może jest to kolejna moda, fanaberia, która niczego sensownego do naszego świata nie wnosi. Postawmy sobie proste pytanie, czy rośliny są produkowane w lepszych warunkach niż zwierzęta? Czy są zdrowsze? Czy aby na pewno poprawi się los zwierząt gdy zepchniemy je na margines, zajmując wszystkie zdolne do produkcji roślinnej ziemie uprawne. Bo chyba nie jest problemem pierwszorzędnym to czym się karmimy, a to ilu nas jest do wykarmienia. Jestem przekonany, że człowiek zje wszystko i w każdej ilości jeśli nie zacznie kontrolować przyrostu populacji, nie tylko wszystko wyżre, ale zużyje wszelkie zapasy wody pitnej i zasobów energii nieodnawialnej. Jakiekolwiek fanaberie ekologów, wegetarian nic na to nie zaradzą. Proszę Wybaczyć, ale w konfrontacji z pustym żołądkiem, przegrywa nie tylko nasz bliźni, a jego los jest nam zupełnie obojętny, o cierpieniach zwierząt nawet nie ma co wspominać. Oczywiście dziś za znęcanie się nad pieskiem można trafić do więzienia, ale opryski chemikaliami roślin uprawnych, w kontekście ochrony roślin uprawnych, nikogo nie oburzają. I owszem pszczółki nam szkoda bo miód daje, ale nikt nie pochyla się nad losem 40 pożytecznych stworzonek, zabijanych przy okazji eksterminacji słodyszka rzepakowego, niszczącego nam uprawy rzepaku. To tylko taki mały przykład hipokryzji w odniesieniu do szczytnej ideologi głoszonej przy okazji omawianego w tekście tematu.

Weganie to maluśkie łódki na morzu zwierzęcego holocaustu.

że w obliczu głodu roślinkami się ludzi wykarmi - wołowiny nie starczy

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]