Reklama

Barbarzyńca w pieleszach

Barbarzyńca w pieleszach

06.05.2008
Czyta się kilka minut
W związku z debatą, jaka toczy się nie tylko na mównicach parlamentarnych w sprawie zakazu bicia dzieci, przypominamy teksty na ten temat, jakie niedawno ukazały się na łamach Tygodnika Powszechnego.
Max Ernst, „Maria dająca klapsa Chrystusowi w obliczu trzech świadków: André Bretona, Paula Eluarda i Artysty”, 1926 r.; Ludwig Museum w Kolonii. /fot. East News
W

W systemie penitencjarnym dawno zrezygnowaliśmy z kar cielesnych. A jednak przekraczając próg domu, na powrót stajemy się barbarzyńcami.

O naszym barbarzyństwie świadczą statystyki: 80 proc. Polaków stosuje "klapsy" jako normalny element wychowawczy, co czwarty bije pasem, co dwunasty uderza w twarz, a co dwudziestemu zdarzyło się pobić dziecko tak, że konsekwencją kary był uraz fizyczny. Jedynie jedna piąta spośród dorosłych nie była bita w dzieciństwie. Socjologowie wskazują na wyraźną prawidłowość: biją przede wszystkim ci, którzy sami byli bici. Ten fakt nietrudno wyjaśnić psychologicznie: w sytuacjach wystąpienia trudności wychowawczych odruchowo powielamy wzorce nabyte od rodziców.

Błędne koło przemocy

Trudniej wyjaśnić wpływ doznanych w dzieciństwie cierpień na kształtowanie poglądów w życiu dorosłym....

9411

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]