Reklama

Bankier Pana Boga

Bankier Pana Boga

27.02.2006
Czyta się kilka minut
W małej parafii św. Klemensa na przedmieściu Phoenix zmarł w wieku 84 lat arcybiskup tytularny Horty Paul Marcinkus, powszechnie znany jako "bankier Pana Boga, a to z racji pełnionej w latach 1971-89 funkcji dyrektora banku watykańskiego, czyli IOR, Instytutu Dzieł Religijnych.
Abp Paul Marcinkus (1922-2006)
U

Urodził się na przedmieściach Chicago, w rodzinie litewskich emigrantów. Postacią powszechnie znaną stał się w 1970 r., kiedy towarzysząc Pawłowi VI na Filipiny jako organizator papieskich podróży obezwładnił zamachowca, który rzucił się z nożem na Papieża. Słusznego wzrostu, potężnej budowy i wysportowany, okazał się właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Wkrótce Paweł VI mianował go szefem IOR. Po roku 1989 wrócił do Stanów Zjednoczonych, osiadł na małej parafii, gdzie - jak donosiła prasa - wypełniał czas grą w golfa.

Po słynnym krachu Banco Ambrosiano przeżył ciężkie chwile: oskarżano go o ciemne interesy, w których maczała ręce włosko-amerykańska mafia. Ostatecznie jego wina nie została udowodniona. Kiedy w trakcie dochodzenia włoska policja usiłowała go aresztować, zasłaniał się immunitetem Stolicy Apostolskiej i przez jakiś czas nie opuszczał...

4194

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]