Reklama

Ładowanie...

Artyści wobec wojny. Spis przyzwoitych

28.03.2022
Czyta się kilka minut
Wojna wymusiła na artystkach i artystach z Ukrainy i Rosji wejście w nowe role. Nie wszyscy wybrali dobrze, ale wielu można pochwalić.
Reżyser Kantemir Bałagow w Cannes, 2019 r. Fot. CHRISTOPHE SIMON/AFP/East News
W

W 2017 r. Serhij Żadan, jeden z najwybitniejszych pisarzy ukraińskich, wydał powieść „Internat” – jej akcja rozgrywa się w mieście, w którym toczy się wojna. Miasta nie nazwał, ale nietrudno się domyślić, że to ogarnięty chaosem Donieck. I to właśnie Żadanowi, jak nikomu innemu, udało się oddać w literaturze funkcjonowanie Ukraińców w stanie nieustannego zagrożenia (przypomnijmy: agresja Rosji zaczęła się już osiem lat temu). W wierszu sprzed kilku lat pisał: „Trzy lata rozmawiamy o wojnie. / Nauczyliśmy się mówić o własnej przyszłości wliczając wojnę. / Nauczyliśmy się budować swoje plany ze względu na wojnę”.

Żadan pozostał w atakowanym przez Rosjan Charkowie. Relacjonuje stamtąd bombardowania, opór, ludzkie tragedie. Stał się kronikarzem miasta w stanie oblężenia, ale cały czas stara się też pomagać.

W Użhorodzie wsparcie dla uchodźców organizuje Andrij Lubka, jeden...

16719

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]