Ładowanie...
Artyści wobec wojny. Spis przyzwoitych

W 2017 r. Serhij Żadan, jeden z najwybitniejszych pisarzy ukraińskich, wydał powieść „Internat” – jej akcja rozgrywa się w mieście, w którym toczy się wojna. Miasta nie nazwał, ale nietrudno się domyślić, że to ogarnięty chaosem Donieck. I to właśnie Żadanowi, jak nikomu innemu, udało się oddać w literaturze funkcjonowanie Ukraińców w stanie nieustannego zagrożenia (przypomnijmy: agresja Rosji zaczęła się już osiem lat temu). W wierszu sprzed kilku lat pisał: „Trzy lata rozmawiamy o wojnie. / Nauczyliśmy się mówić o własnej przyszłości wliczając wojnę. / Nauczyliśmy się budować swoje plany ze względu na wojnę”.
Żadan pozostał w atakowanym przez Rosjan Charkowie. Relacjonuje stamtąd bombardowania, opór, ludzkie tragedie. Stał się kronikarzem miasta w stanie oblężenia, ale cały czas stara się też pomagać.
W Użhorodzie wsparcie dla uchodźców organizuje Andrij Lubka, jeden...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]