Reklama

Antygona w Kościele

Antygona w Kościele

03.01.2007
Czyta się kilka minut
O. Tadeusz Bartoś OP
K

KRZYSZTOF BIELAWSKI: - Mam wrażenie, że w postawie Ojca można dostrzec odwrót od powszechnego rozumienia roli księdza, do którego ludzie przychodzą z problemami, prosząc o radę. Jak rozumie Ojciec istotę posługi, którą spełnia?

O. TADEUSZ BARTOŚ: - Ludzie przychodzą do mnie z różnymi pytaniami. Niekiedy potrzebują konkretnej informacji, jak w Kościele rozumie się to czy tamto, jakie są przepisy. Wtedy daje się swoistą instrukcję, jak postępować. Niekiedy jednak przychodzą pytać, co mają robić w życiu. Chcą, by ktoś za nich podjął decyzję. Nie chcą rady, ale decyzji "wyższej instancji". To wydaje mi się kłopotliwe. Sądzę, że działania księdza powinny zbliżać się raczej do Sokratesowej metody majeutycznej niż instruktażu. Taka była metoda działania Jezusa. Można wyrządzić wielką szkodę ludziom, gdy podejmuje się za nich decyzje, jeśli mówi im się: zrób tak, a...

25946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]