Reklama

Bóg jest przyszłością

Bóg jest przyszłością

03.04.2006
Czyta się kilka minut
Opowieść o "trzech procesach jest próbą spojrzenia ku Bogu z wnętrza ludzkiego doś-wiadczenia. Bycie pomiędzy tym, co już było, a tym, co przychodzi, przeżycie swoistego zatopienia w przemijaniu, jest być może najważniejszym ze sposobów stanięcia teologa po stronie człowieka: w jego dramacie i pięknie, smutku i radości.
rys.M.Owczarek
T

Tekst ks. Tomasza Węcławskiego stanowił zwięzłą prezentację jego analiz, które za punkt wyjścia mają ludzkie doświadczenie przeżywania czasu. To niezwykle bogate narzędzie zostało w "Tygodniku" jedynie zarysowane. "Trzy procesy" przemawiają więc do wyobraźni w tym zwłaszcza, czego nie mówią, ku czemu prowokują. A jest to, do pewnego stopnia, nieprzetarty szlak.

W poszukiwaniu nowości

Najpierw jest to teologia patrząca w przeszłość. W ludzkim doświadczeniu jawi się jako szlachetne muzeum dziedzictwa kulturowo-religijnego. Bóg, który jest przedmiotem takiej teologii, spogląda ku nam z przeszłości, ze świadectw zapisanych na kartach historii. Dbanie o tego Boga oznacza dbanie o minioną tradycję, jej utrzymywanie i kontynuowanie.

Drugi teologiczny proces rodzi się w momencie konfrontacji z krytykami "muzeum". Kiedy...

23025

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]