Reklama

Rozdarte serce chrześcijanina

Rozdarte serce chrześcijanina

15.02.2004
Czyta się kilka minut
Religia, praktyki religijne pełnią niekiedy u ludzi funkcję podtrzymującą neurotyczne przeżywanie świata. Mówią o tym psychoterapeuci. Powinni też zacząć mówić teologowie, by zobaczyć, co takiego jest w naszych kazaniach, w sposobie sprawowania sakramentu pokuty, w administrowaniu diecezją, parafią, zakonem, klasztorem, że zamiast pomagać ludziom w dorastaniu do dojrzałości psychicznej i duchowej, niekiedy ją uniemożliwiamy.
Piero della Francesca: "Biczowanie Chrystusa", ok. 1455-65
Ś

Świat zmienia się szybciej niż Kościół. Dla jednych to źródło niepokoju o los Kościoła, niezdolnego - jak uważają - do wyrażenia swej prawdy na sposób dostosowany do nowej ludzkiej świadomości. Dla innych brak zmian w Kościele jest gwarancją bezpieczeństwa i świadectwem trwania przy prawdzie. Patrząc na historię widzimy jednak, że zderzenie Kościoła z kulturą nowożytną od samego początku nie przebiegało łagodnie. Poczucie zagrożenia, niezrozumienie zmieniającego się świata, prowadziły do pochopnego potępiania: najpierw niektórych wyników nauk empirycznych, później m.in. idei wolności religijnej czy zastosowania nauk historycznych w teologii i biblistyce. Aż do Soboru Watykańskiego II nowożytność zasiadała raczej na ławie oskarżonych. Oskarżaliśmy świat zapominając, iż jego prawem jest zmiana, koniec starych i początek nowych rzeczy. Mówiliśmy, że Kościół nie może...

22861

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]