Reklama

Anonimowi święci

Anonimowi święci

09.03.2010
Czyta się kilka minut
[Drugi ze złoczyńców ] dodał: "Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa". Jezus mu odpowiedział: "Zaprawdę, powiadam ci: dziś ze Mną będziesz w raju". Łk 23, 42 n.
E

Ewangeliści nie przekazali nam nawet imienia Dobrego Łotra - dopiero późniejsza tradycja nazwie go Dyzmasem. Pojawia się na chwilę, tuż przed zgonem Jezusa, aby w scenę konania wnieść optymistyczny akcent dobroci, współczucia, skruchy, ludzkiej wrażliwości. Skierowana do niego wypowiedź Chrystusa bywa traktowana jako pierwsza kanonizacja w dziejach Kościoła. Trudno nie zadumać się nad realiami działania łaski: Na Wzgórzu Trupich Czaszek, wśród trzech osób skazanych na śmierć, pojawia się przestępca, którego krzyż czczono potem jako relikwię w bazylice św. Stefana w Bolonii. W jego życiowej przemianie odnajdują dziś nadzieję więźniowie wydający czasopismo "Dobry Łotr". Kiedyś wśród nastolatków spotkałem kandydata do bierzmowania, który prosił, aby za patrona mógł przyjąć Dobrego Łotra.

Przedziwna otwartość chrześcijaństwa okazywała się w tym, że złoczyńca...

2326

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]