Reklama

Ładowanie...

​​​​​​​Annie Ernaux. Z normandzkiej gliny

07.10.2022
Czyta się kilka minut
Autorka „Lat” jest trubadurką cichego, ale nieustępliwego oporu wobec determinującej siły płci, pieniądza i polityki.
Annie Erianux / Bridgeman Images / East News
A

Akademia Szwedzka dokonała bardzo rozważnego (ale wcale nie zachowawczego) wyboru. Zamiast postawić na Salmana Rushdiego lub Serhija Żadana i uczynić z tegorocznej nagrody moralnie słuszny, ale jawnie polityczny manifest, wskazała na autorkę prozy powściągliwej i antyheroicznej. Zamiast Michela Houellebecqa, celebrującego w swoich książkach żałobę po zachodnioeuropejskim maczyzmie, wybrała kronikarkę rzeczy małych, ale patrzącą w przyszłość z podniesioną głową. Przed Ernaux aż piętnastu obywateli Francji było wyróżnionych Literacką Nagrodą Nobla, począwszy od pierwszego laureata z 1901 r., poety Sully’ego Prudhomme’a. Choć Francja może się pochwalić największym kawałkiem w narodowościowym torcie literackich noblistów, to dopiero w tym roku uhonorowano pierwszą Francuzkę. Ernaux jest też ledwie 17 kobietą wśród 119 laureatów nagrody.

Twórczość pisarki, która 1 września...

6381

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/ksiazki

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]