Reklama

Ładowanie...

​​​​​​​Annie Ernaux. Z normandzkiej gliny

07.10.2022
Czyta się kilka minut
Autorka „Lat” jest trubadurką cichego, ale nieustępliwego oporu wobec determinującej siły płci, pieniądza i polityki.
Annie Erianux / Bridgeman Images / East News
A

Akademia Szwedzka dokonała bardzo rozważnego (ale wcale nie zachowawczego) wyboru. Zamiast postawić na Salmana Rushdiego lub Serhija Żadana i uczynić z tegorocznej nagrody moralnie słuszny, ale jawnie polityczny manifest, wskazała na autorkę prozy powściągliwej i antyheroicznej. Zamiast Michela Houellebecqa, celebrującego w swoich książkach żałobę po zachodnioeuropejskim maczyzmie, wybrała kronikarkę rzeczy małych, ale patrzącą w przyszłość z podniesioną głową. Przed Ernaux aż piętnastu obywateli Francji było wyróżnionych Literacką Nagrodą Nobla, począwszy od pierwszego laureata z 1901 r., poety Sully’ego Prudhomme’a. Choć Francja może się pochwalić największym kawałkiem w narodowościowym torcie literackich noblistów, to dopiero w tym roku uhonorowano pierwszą Francuzkę. Ernaux jest też ledwie 17 kobietą wśród 119 laureatów nagrody.

Twórczość pisarki, która 1 września...

6381

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/ksiazki

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]