Reklama

open eyes economic summit 2019

Ani maluczcy, ani prostaczkowie

Ani maluczcy, ani prostaczkowie

12.10.2014
Czyta się kilka minut
Liturgia przywołała niedawno słowa Pana Jezusa zapisane w Ewangelii według św. Łukasza: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom.
T

Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie” (Łk 10, 21; por. Mt 11, 25). Za każdym razem, kiedy ten tekst jest proklamowany, przypomina mi się dyskusja, której kiedyś byłem świadkiem, na temat słowa „prostaczkowie” – połowa dyskutantów chciała je zachować; druga wzywała do zastąpienia go dawniejszym przekładem: „maluczcy”. Słowo „prostaczkowie” wydawało się im nieco obraźliwe – w takim samym stopniu, jak dla ich interlokutorów „maluczcy” wydawali się archaiczni i infantylni.
Sam spór – o tyle, o ile dotyczy języka używanego przez nas w ewangelizacji – nie jest bynajmniej bezsensowny. Tyle tylko, że akurat w tym przypadku całkowicie… bezprzedmiotowy! W tekście Ewangelii – i to zarówno w zapisie Łukaszowym, jak i Mateuszowym – pada bowiem kompletnie inne słowo. Polski przekład idzie dosłownie za łacińskim tekstem Wulgaty (która przez dziesiątki lat stanowiła podstawę tłumaczeń...

2746

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]