Reklama

Alergie i amnezje

Alergie i amnezje

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Antykatolicyzm, chrystofobia, świecka agresja ideologiczna, laicki fundamentalizm: chrześcijaństwo weszło w Nowy Rok przy akompaniamencie groźnie brzmiących haseł. Po obu stronach barykady umacnia się przekonanie, że Europę - zdaniem niektórych, również Polskę - czeka światopoglądowa wojna.
W

W preambule Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej zabrakło odniesienia do chrześcijańskiego dziedzictwa Starego Kontynentu.

We Francji wprowadzono zakaz noszenia w szkołach publicznych muzułmańskich chust, żydowskich kip i dużych krzyży.

Przez Europę przetoczyła się gwałtowna dyskusja wokół sprawy Rocco Buttiglionego, który nie został komisarzem UE ds. sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa. Podczas przesłuchania przed Parlamentem Europejskim stwierdził, że jako chrześcijanin uważa homoseksualizm za grzech. Choć zaznaczył, że osobiste poglądy nie wpłyną na sprawowanie przez niego urzędu, ponieważ jest przeciwnikiem dyskryminowania kogokolwiek - jego kandydatura przepadła.

Pod koniec czerwca 2004 r. szwedzki sąd skazał pastora Ake Greena z Kościoła Zielonoświątkowców na miesiąc więzienia za podburzanie przeciwko...

18916

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]