Reklama

Okiem laika

Okiem laika

03.01.2012
Czyta się kilka minut
Czy w Sejmie powinien wisieć krzyż? Jeśli taka jest wola większości, to trzeba ją uszanować. Jednak argumenty specjalistów od prawa konstytucyjnego są w tej kwestii nieprzekonujące.
Krzyż / fot. Marcelo Moura / stock.xchng

W numerze także polemika prof. Andrzeja Zolla >>

Piszę ten artykuł jako laik, bo nie jestem prawnikiem, a będzie tu mowa o ekspertyzach prawnych w sprawie sejmowego krzyża. Można też o mnie powiedzieć, iż jestem laikiem w tym sensie, że mój światopogląd jest laicki. Żeby uniknąć nieporozumień, dodam od razu, że skoro większości sejmowej dla należytego wykonywania jej zadań ustawodawczych niezbędna jest obecność krucyfiksu, trzeba tę potrzebę uszanować i się z nią pogodzić. Chciałbym tylko, by rzecznicy krzyża w swoim sumieniu obywatelskim i religijnym rozważyli jakość argumentów, jakie w tej sprawie eksperci wytoczyli.

***

Sformułowanie art. 25 konstytucji "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych" - uważam...

10438

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]