Reklama

"Alejami z paradą mieli iść..."

"Alejami z paradą mieli iść..."

15.05.2005
Czyta się kilka minut
Z paradą mieli iść - i w to wierzyli. Ale Dzień Zwycięstwa był dniem, w którym wydano na nich wyrok. Na tych, którzy przeżyli Powstanie, czekały więzienia, tortury, wyroki śmierci; żyli z piętnem, nawet gdy skończyły się represje stalinowskie.
9

9 maja, w sześćdziesiąt lat po zakończeniu wojny, Warszawa może wreszcie poznać losy tych, którzy swoje życie “rzucili na szaniec". Mogłoby się wydawać, że przez ostatnich piętnaście lat o żołnierzach Armii Krajowej powiedziano wszystko, szczególnie w ubiegłym roku, gdy obchodzono 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednak nasza wiedza nie jest pełna. Wiemy, co przez 63 dni działo się w stolicy - gorzej z losami bohaterów Powstania po wojnie. Nawet podczas rocznicowych obchodów nie wspominano o nich - za wyjątkiem Władysława Bartoszewskiego - zbyt wiele.

Muzeum w plenerze

Jesienią 2004 r. grupa byłych powstańców postanowiła przypomnieć tragedię tych, którzy “chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać", jak we wrześniu 1944 mówił Jan Stanisław Jankowski, wicepremier i Delegat Rządu RP na Kraj. Anna Jakubowska...

10678

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]