Reklama

Afryka szuka drogi

Afryka szuka drogi

05.06.2017
Czyta się kilka minut
Liczba katolików na kontynencie afrykańskim rośnie najszybciej na świecie. Co tamtejsza teologia daje Kościołowi?
Pod kościołem we wsi Kyabautaika, Uganda, 24 maja 2017 r. Fot. Grażyna Makara
P

Po pierwsze prawdziwa teologia – odpowiedział na wystąpienie afrykańskiego studenta dziekan wydziału teologii w Léopoldville (dziś Kinszasa), stolicy Konga, wówczas będącego jeszcze belgijską kolonią. Pochodzący z Belgii dziekan Alfred Vanneste chciał, by robili czystą i uniwersalną teologię, a afrykanizowali jedynie przekaz w pracy duszpasterskiej. Seminarzysta Tharcisse Tshibangu chwilę wcześniej wygłosił referat, w którym wzywał do tworzenia nie tylko afrykańskiej liturgii i struktur kościelnych, ale również afrykańskiej teologii. Większość dyskutantów stanęła po jego stronie.

Był 1960 r., pierwsze pokolenie miejscowych księży kończyło seminaria, powtarzając: po 50 latach ewangelizacji Afryki Chrystus przyniósł nam pełne zbawienie, ale musimy pozostać Afrykanami. Wezwanie do uniwersalności brzmiało dla nich imperialistycznie, chcieli niepodległości i „teologii czarnej...

10399

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]