Reklama

Afryka szuka drogi

05.06.2017
Czyta się kilka minut
Liczba katolików na kontynencie afrykańskim rośnie najszybciej na świecie. Co tamtejsza teologia daje Kościołowi?
Pod kościołem we wsi Kyabautaika, Uganda, 24 maja 2017 r. Fot. Grażyna Makara
P

Po pierwsze prawdziwa teologia – odpowiedział na wystąpienie afrykańskiego studenta dziekan wydziału teologii w Léopoldville (dziś Kinszasa), stolicy Konga, wówczas będącego jeszcze belgijską kolonią. Pochodzący z Belgii dziekan Alfred Vanneste chciał, by robili czystą i uniwersalną teologię, a afrykanizowali jedynie przekaz w pracy duszpasterskiej. Seminarzysta Tharcisse Tshibangu chwilę wcześniej wygłosił referat, w którym wzywał do tworzenia nie tylko afrykańskiej liturgii i struktur kościelnych, ale również afrykańskiej teologii. Większość dyskutantów stanęła po jego stronie.

Był 1960 r., pierwsze pokolenie miejscowych księży kończyło seminaria, powtarzając: po 50 latach ewangelizacji Afryki Chrystus przyniósł nam pełne zbawienie, ale musimy pozostać Afrykanami. Wezwanie do uniwersalności brzmiało dla nich imperialistycznie, chcieli niepodległości i „teologii czarnej...

10399

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]