Reklama

Ładowanie...

Życie mocniejsze od ludzi

22.11.2015
Czyta się kilka minut
Wśród grodzonych osiedli na warszawskim Wilanowie jest miejsce, gdzie przychodzą bezdomni.
Rozdawanie posiłku w Domu Chleba Fot. Archiwum barnabici.pl x 2
O

Ojciec Kazimierz Lorek, proboszcz parafii barnabitów na Wilanowie, opowiada anegdotę: – Podczas wizyty we Włoszech, niedaleko Mediolanu, duże wrażenie zrobiła na mnie wykuta na frontonie jednego ze średniowiecznych kościołów łacińska sentencja, która brzmiała: „Świątynia ta powstała z ofiar biednych i doradztwa bogatych”. W tym napisie sprzed kilku wieków jest dużo humoru i ironii, ale też prawdy o współczesności.

Siedzimy w domu zakonnym ojców barnabitów, pięknie wykończonym budynku stojącym obok równie pięknego kościoła przy ul. Sobieskiego. Teraz jest już cicho i pusto, ale za dnia pełno jest tu potrzebujących. O. Lorek przestrzega: – Trzeba być ostrożnym, nie osądzać, nie oceniać. Słowa „ale śmierdzisz” bezdomnego mogą zabić. Trzeba podejść do niego jak do każdego człowieka. Staram się to robić od lat, choć nigdy nie planowałem, że będę w duszpasterstwie. Najwyraźniej Bóg...

13473

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]