Ładowanie...
Zrzucanie skorupy
Michał Kuźmiński: Jak etnolog patrzy na Nowy Rok?
Anna Niedźwiedź: W kulturze polskiej rok jest podzielony na cztery pory, co wiąże się z przemianami wegetacji, ale też z długością dnia. Tradycyjna kultura ludowa nakłada się i dopełnia z porządkiem chrześcijańskim i z kalendarzem. Dwa przesilenia i dwie równonoce są zaznaczone bardzo intensywną akcją obrzędową. Najkrótszy dzień w ciągu roku, moment spotęgowania ciemności, przypada w grudniu, a więc na święta Bożego Narodzenia. To moment odnawiania świata i życia. Do tego dochodzi przyjęcie kalendarza, w którym nowy rok rozpoczyna się akurat w okresie tzw. dwunastu świętych wieczorów, które trwały aż do Trzech Króli.
Boże Narodzenie i owe dwanaście wieczorów nazywano "Godnimi Świętami", odwołując się do słowa ,,gody", czyli wesele, małżeństwo. Były to święta zatrzymania...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]