Reklama

Wszyscy jesteśmy kalwarianami

Wszyscy jesteśmy kalwarianami

17.08.2006
Czyta się kilka minut
Z dr Anną Niedźwiedź, etnologiem, rozmawiają Michał Kuźmiński i Piotr Mucharski.
Fot. W. Sosnowski,Agencja Gazeta
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Gdy myśli się o "religijności ludowej" pierwsze skojarzenia wiodą ku "religijności chłopskiej". Rozmawiając z naukowcem, wypada więc chyba zapytać najpierw o definicję. Tym bardziej że - jak pisze Pani w książce "Obraz i postać..." - definicja ta ostatnio się zmieniła...

ANNA NIEDŹWIEDŹ: - Nie jest to moje ulubione pytanie, sama bez przerwy je sobie zadaję - tak zresztą jak wszyscy badający religijność ludową. Problemem, nie tylko w języku polskim, jest znalezienie odpowiedniego terminu - czy mówić o pobożności ludowej, pobożności masowej, religijności masowej czy może o "bytowym chrześcijaństwie" (taki termin, trudny do przetłumaczenia na polski, pojawia się np. w języku bułgarskim i rosyjskim).

Samochód do święcenia

Etnologia już jakiś czas temu zdała...

22824

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]