Reklama

Ładowanie...

Zrozumieć Szkocję

ze Szkocji
13.12.2021
Czyta się kilka minut
Dwa lata pandemii wpłynęły na oczekiwania Szkotów, kwestia niepodległości zeszła na dalszy plan. W przyszłość patrzą jednak z optymizmem.
Ogród w Cambo. Szkocja, 18 listopada 2021 r.
P

Pierwsi golfiści zjawiają się w Lundin Links tuż po świcie. Słońce jeszcze jest nisko nad horyzontem, gdy – nie przejmując się porannym chłodem – przemierzają pole ciągnące się malowniczo między plażą a pierwszymi domami. Hrabstwo Fife, gdzie leży Lundin Links, uważane jest za miejsce narodzin tego sportu. W St Andrews, kilkanaście mil dalej, znajduje się najstarsze pole golfowe na świecie – obowiązkowy punkt wycieczek miłośników tej dyscypliny.

Dzień jest ciepły i pogodny, wieje łagodny wiatr. Zjawiają się też właściciele psów. Szeroka plaża pełna jest czworo- nogów, biegających za piłką i wpadających z entuzjazmem do cofającego się podczas odpływu morza. Świat może się zmagać ze swoimi wyzwaniami, ale poranny spacer na plaży jest tu niezmiennym rytuałem niezależnie od pory roku i pogody.

– Piękno szkockiego krajobrazu i związek z naturą sprawiają, że ludzkie...

16103

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]