Reklama

Znikąd

Znikąd

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Paryż. Paryża. Paryżowi... Co wieczór w obecności kilkuset Francuzów sadystycznie odmieniamy ich Dantona, Robespierre’a i Desmoulinsa przez wszystkie nasze barbarzyńskie siedem przypadków. Starając się wprząc teatralne tournée w proces wychowawczy, zabieram córki w pierwszą zagraniczną podróż. Niech się dziewczyny troszkę otrzaskają w wielkim świecie.
W

Wielki świat robi wrażenie na panienkach. W związku z tym, że w Paryżu jest - cytuję córki - "trochę inaczej", wspólnie dociekamy przyczyn. Chodzimy po stolicy "starej Europy", aby dojść dlaczego. Odpowiedź, że Francja to jeden z tych europejskich krajów, które są "Too big to fall" - że użyję mało francuskiego określenia z żargonu bankierów inwestycyjnych - jest tyleż prawdziwa, co trudna do przekazania wprost dzieciom poniżej lat dziesięciu. Więc, w uświęconej republikańską świeckością tradycji "flaneura", nieśpiesznie spacerujemy wokół tematu, często przysiadając w narożnych lokalach.

Ponieważ "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej jest spektaklem historycznym rozgrywającym się pod koniec XVIII wieku, znakomicie rymuje się z innym przedstawieniem z akcją z dokładnie tego samego okresu, o którym moje pociechy opowiedziały mi podczas jednej z ...

2354

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]