Reklama

Zmierzch żarówki

Zmierzch żarówki

01.09.2009
Czyta się kilka minut
1 września 2009 r. zapisze się w annałach naszej cywilizacji jako dzień, w którym poczyniliśmy pierwszy krok w kierunku zrównoważonego rozwoju Europy. I wbiliśmy gwóźdź do trumny, w której spoczęła lampa żarowa, zwana potocznie "żarówką".
/fot. Aldo Cavini Benedetti
O

Od pierwszego września 2009 roku nie spotkamy już w sklepach 100 i więcej watowych żarówek. W kolejnym roku znikną te o mocy 75 watów. Po 1 września 2011 roku nie kupimy najpopularniejszych 60-tek, a po 2012 zostaną wycofane nawet te o najmniejszej mocy: 40 i 25 watów.

Dobre wynalazki się nie starzeją. Koło, gwintowana śruba czy prąd elektryczny to atrybuty rozwoju, bez których nie umiemy sobie wyobrazić naszej cywilizacji. Do niedawna należała do nich także tradycyjna żarówka. Od dziś musimy zacząć się przyzwyczajać do faktu, że odchodzi ona do krainy nostalgicznych wspomnień, razem z magnetofonem kasetowym i czarno-białym telewizorem.

Co się takiego wydarzyło, że po 129 latach świetlanej kariery ten obecny w każdym domu przedmiot decyzją Unii Europejskiej zastępowany będzie obowiązkowo przez nowocześniejsze zamienniki?

...

8118

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]