Reklama

Złamany naród

Złamany naród

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Kiedyś, dawno temu, byli jednym z najbardziej agresywnych narodów Starego Kontynentu. Co ich złamało? Dlaczego Czesi są uważani - i to nie od niedawna,ale od dobrych paru wieków - za pacyfistów? Zdecydowały o tym wydarzenia sprzed 390 lat: połączenie okrutnych represji z nowatorską socjotechniką.
W

Według znanej francuskiej anegdoty rodem z końca XIX w., gdy ogłoszono konkurs na pracę o słoniach, Anglik pojechał na pół roku do Indii i po powrocie napisał wspomnienia: "Jak polowałem na słonie". Niemiec studiował 10 lat w bibliotece uniwersyteckiej i wydał dwutomową publikację: "Wprowadzenie do ogólnej teorii słonia". Francuz poszedł dwa razy do ZOO i napisał błyskotliwy esej: "Miłość słoni". Polak zaś nie miał problemów z koncepcją: od razu siadł za stołem i zaczął pisać manifest: "Słoń a sprawa polska".

W przypadku Czechów można by stworzyć podobną historyjkę, gdyby tematyka dotyczyła... baroku. W Czechach bowiem, jak głosi inny - czeski - dowcip, wszystkiemu winna jest bitwa na Białej Górze.

Czeska rewolucja

Ta historia rozpoczyna się 390 lat temu, w roku 1618, od słynnej praskiej defenestracji (od...

18547

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]