Nieudany eksport rewolucji

Sto lat temu na Węgrzech powstało „czerwone” państwo. Gdyby połączyło się z Rosją bolszewicką, historia Europy wyglądałaby inaczej.

Reklama

Nieudany eksport rewolucji

Nieudany eksport rewolucji

25.03.2019
Czyta się kilka minut
Sto lat temu na Węgrzech powstało „czerwone” państwo. Gdyby połączyło się z Rosją bolszewicką, historia Europy wyglądałaby inaczej.
Béla Kun (w środku, z gazetą) wraz z członkami węgierskiego rządu, Budapeszt, kwiecień 1919 r. BEW
J

Jesienią 1918 r. Węgry znalazły się w sytuacji dramatycznej. Przegrana w I wojnie światowej była oczywistością, a rysujące się skutki klęski wydawały się poważniejsze dla Austro-Węgier niż dla Niemiec.

Od pół wieku Węgry były częścią zreformowanej monarchii. W 1867 r. przekształciła się ona w Austro-Węgry, a cesarz Franz Joseph dodatkowo koronował się w Budapeszcie na węgierskiego króla Ferenca Jozsefa. 30 lat wzrostu gospodarczego dało węgierskim elitom doskonałe samopoczucie i pozwoliło na mocarstwowe marzenia. Monumentalne budowle, szerokie aleje, Park Tysiąclecia Osiedlenia się w Ojczyźnie, mosty, metro, słynne nocne życie – były powodem do dumy. Węgry były wielkie.

Teraz to się kończyło, a wśród przyczyn upadku starego świata – obok klęski wojennej – były też stosunki narodowościowe. W 1918 r. Madziarzy stanowili w Królestwie tylko 40 proc. ludności. Stąd ciągłe...

17162

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]