Reklama

Klątwa maryjnej kolumny

Klątwa maryjnej kolumny

24.02.2020
Czyta się kilka minut
Wydawało się, że obelisk Najświętszej Marii Panny już na praski Rynek nie powróci. Właśnie zaczęły się prace budowlane i na nowo rozgorzał spór, w którym religia miesza się z historią i polityką.
Prace przygotowawcze przed ustawieniem kolumny Matki Bożej na Rynku Starego Miasta w Pradze, luty 2020 r. TOMASZ MAĆKOWIAK
R

Rynek Starego Miasta w Pradze. Kilkadziesiąt metrów od pomnika czeskiego reformatora religijnego Jana Husa stoi od kilku dni płot z drucianej siatki i białego plastiku. Ustawiony w czworobok, zasłania to, co się dzieje w jego wnętrzu. Petr Vania uchyla bramę. – Proszę wejść, mamy akurat przerwę obiadową.

Za płotem samochód dostawczy, mała koparka i kilku mężczyzn w roboczych strojach. Kręcą się po głębokim na niecały metr dole. Bruk już zdjęto i teraz trwa zamiatanie wielkimi miotłami dna, wyłożonego kamieniami zmieszanymi z ziemią. – Tak w 1650 roku budowano fundamenty pod pomniki – wyjaśnia Vania. W najbliższych tygodniach teren zbadają archeolodzy, a potem zostanie wylany nowy fundament z betonu. Wiosną, prawdopodobnie w kwietniu, ma się rozpocząć stawianie samego obelisku.


Czytaj także: ...

14352

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ludzie i społeczeństwa potrafią kłócić się i mordować o cokolwiek - ale kiedy przychodzi do sporu o maryjny wizerunek, wydaje się absolutnie oczywiste, że to mieniący się chrześcijanami powinni w nim z pokorą i bez wahania ustąpić - no chyba, że to chrześcijaństwo pozorne i li tylko z nazwy [co do czego ja akurat nie mam najmniejszych wątpliwości]

Mnie się wydaje oczywiste, że to ci, którzy naprawdę są chrześcijanami nie tylko albo w ogóle bez nazwy, powinni z pokorą i bez wahania ustąpić. Po tym ich poznamy.

"Mistrz Jan Hus" "Klątwa Maryjnej kolumny" "Tygodnik Powszechny KATOLICKIE Pismo społeczno-kulturalne" XD

Jan Hus.Odbudować czy też nie? Jeżeli miał coś przeciw NMP,to pewno powiedziałby nie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]