Reklama

Ładowanie...

Zima zła, dobry Bóg

25.03.2008
Czyta się kilka minut
Niepokoiły mnie metafory, jakich używamy, aby zdać relację z przełomowych wypadków polskich dziejów, od epoki rozbiorów poczynając. Mówią one zatem najpierw o "pięknym maju", o "powstaniu listopadowym" i tym "styczniowym", a potem o "zamachu majowym", "konstytucji kwietniowej", "klęsce wrześniowej", wreszcie o "październiku", "marcu", "grudniu" czy "sierpniu". Mówią też o "odwilży" czy "przedwiośniu", "wiośnie wojny, wiośnie urodzaju", "zimie waszej, wiośnie naszej".
Alfred Wielusz-Kowalski, Ścigani przez wilki, ok. 1885, olej na płótnie, 36.2x48 cm / Z archiwum Agra-Art
W

W tym szczególnym języku kryje się doświadczenie społeczeństwa wiejskiego, agrarnego, które - nie doznając ani głębszego działania chrystianizmu z jego linearnym rozumieniem czasu, ani też wpływów nowoczesności z jej racjonalizmem - pozostało we władaniu świadomości archaicznej, poddanej wierze w cykliczny obieg dni i godzin, lat i miesięcy, tak jak dzieje się to w naturze. Przy takim podejściu natura zdaje się określać bieg historii, porządek zdarzeń. Tym samym natura staje się przedmiotem rozmaitych operacji ideowych czy, szerzej, kulturowych, poprzez które jednakże - mniej lub bardziej niejawnie - podlega zawłaszczeniu, "wyistacza się". Dotyczy to w szczególności, choć nie tylko, zimy.

Chcę napisać o sprawie prostej, a nieobecnej dziś w naszej myśli. O tym, że Boże Narodzenie czy karnawał niosą w sobie, pod osłoną świątecznej feerii, pewną tajemnicę zimy,...

25850

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]