Reklama

Zima zła, dobry Bóg

Zima zła, dobry Bóg

25.03.2008
Czyta się kilka minut
Niepokoiły mnie metafory, jakich używamy, aby zdać relację z przełomowych wypadków polskich dziejów, od epoki rozbiorów poczynając. Mówią one zatem najpierw o "pięknym maju", o "powstaniu listopadowym" i tym "styczniowym", a potem o "zamachu majowym", "konstytucji kwietniowej", "klęsce wrześniowej", wreszcie o "październiku", "marcu", "grudniu" czy "sierpniu". Mówią też o "odwilży" czy "przedwiośniu", "wiośnie wojny, wiośnie urodzaju", "zimie waszej, wiośnie naszej".
Alfred Wielusz-Kowalski, Ścigani przez wilki, ok. 1885, olej na płótnie, 36.2x48 cm / Z archiwum Agra-Art
W

W tym szczególnym języku kryje się doświadczenie społeczeństwa wiejskiego, agrarnego, które - nie doznając ani głębszego działania chrystianizmu z jego linearnym rozumieniem czasu, ani też wpływów nowoczesności z jej racjonalizmem - pozostało we władaniu świadomości archaicznej, poddanej wierze w cykliczny obieg dni i godzin, lat i miesięcy, tak jak dzieje się to w naturze. Przy takim podejściu natura zdaje się określać bieg historii, porządek zdarzeń. Tym samym natura staje się przedmiotem rozmaitych operacji ideowych czy, szerzej, kulturowych, poprzez które jednakże - mniej lub bardziej niejawnie - podlega zawłaszczeniu, "wyistacza się". Dotyczy to w szczególności, choć nie tylko, zimy.

Chcę napisać o sprawie prostej, a nieobecnej dziś w naszej myśli. O tym, że Boże Narodzenie czy karnawał niosą w sobie, pod osłoną świątecznej feerii, pewną tajemnicę zimy,...

25850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]