Reklama

Szukając Świętego Graala

Szukając Świętego Graala

15.04.2014
Czyta się kilka minut
Czy w Hiszpanii znaleziono tajemniczy kielich z Ostatniej Wieczerzy? Siła tej legendy odsłania tęsknotę chrześcijan za przedmiotem łączącym ich z Jezusem.
Jaime Huguet, „Ostatnia Wieczerza”, olej na desce, ok. 1450 r.
Z

Znowu – czytam – odnaleziono Świętego Graala. Znowu – bo w samej tylko Europie jest już około dwustu kielichów uważanych za to legendarne naczynie. Najznamienitszy z nich, podarowany w 1436 r. katedrze w Walencji przez Alfonsa V Wspaniałomyślnego (1396–1458), króla Aragonii, Sardynii, Korsyki i Neapolu, hrabiego Barcelony, pochodzi z I w. naszej ery. Równie wielką czcią cieszyła się dotąd płytka misa z agatu o średnicy 76 centymetrów – największe naczynie sporządzone kiedykolwiek z jednego kawałka szlachetnego kamienia, będące ongiś w posiadaniu księcia Burgundii, Karola Śmiałego (1433–1477), dziś znajdujące się w dawnym skarbcu Habsburgów w Wiedniu.
Mimo to w kwestii Świętego Graala doświadczamy tego, co stało się udziałem Indiany Jonesa w ostatnich scenach „Poszukiwaczy zaginionej Arki”: wizji rozległego skarbca, wypełnionego po sufit skrzyniami cennymi przedmiotami [Jones...

15139

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]