Reklama

Ładowanie...

Ślad po Bogu

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Czy możliwa jest duchowość bez wiary? Eschatologia bez Boga? Czego uczą się od siebie wierzący i niewierzący? Rozmawiają Zbigniew Mikołejko i o. Wacław Oszajca.
JLIMAGES / ALAMY STOCK PHOTO / BEW
A

ARTUR SPORNIAK: Kard. Kazimierz Nycz organizuje trzeci Dziedziniec Dialogu. Niedawno rozmawiałem o religii i duchowości z wybitnym polskim aktorem – agnostykiem. Zwrócił mi uwagę, że określanie życia bez wiary w transcendencję jako płytkiego jest obraźliwym stereotypem. Dodajmy: dość rozpowszechnionym wśród wierzących.

ZBIGNIEW MIKOŁEJKO: Ten stereotyp wyklucza to, że my – agnostycy i ateiści – mamy jakieś życie duchowe. To paradoks: ludzie, którzy mówią o znaczeniu duchowości, odmawiają jej pewnej kategorii osób, sprowadzając je w ten sposób do rangi nie osób, ale jednostek materialnych, których życie wewnętrzne jest najwyżej funkcją systemu nerwowego. Za tym stoi projekt radykalnej materializacji człowieka niewierzącego czy agnostyka.

Tymczasem duchowość niekoniecznie buduje się poprzez relacje z Bogiem czy poprzez wiarę. Każdy człowiek dokonuje...

19293

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]